مقاله به واسطه شهید

مقاله به واسطه شهید
6 خرداد 1402
37 بازدید

هر کدام از ما برادران، یک مایه اصیل مبارزاتی را تا حدودی از پدرمان به ارث برده بودیم. نهایتاً مقتضیات بروز این مایه فرق می­کرد. مثلاً خود من حدود ۲۷ سال از عمرم را در فرهنگ این مملکت گذراندم. به همین منوال، برای شهید شاه‌آبادی نیز جنبه­های ابزاری از جهاتی در قم بود. مثل اینکه […]

هر کدام از ما برادران، یک مایه اصیل مبارزاتی را تا حدودی از پدرمان به ارث برده بودیم. نهایتاً مقتضیات بروز این مایه فرق می­کرد. مثلاً خود من حدود ۲۷ سال از عمرم را در فرهنگ این مملکت گذراندم. به همین منوال، برای شهید شاه‌آبادی نیز جنبه­های ابزاری از جهاتی در قم بود. مثل اینکه همراه با حضرت امام بود و در درس معظمٌ له حاضر می­شد. در نتیجه، آن مایه مبارزاتی در ایشان بیشتر رشد کرد و باور کرد که راه امام، راه درستی است و به دنبال حضرت امام به راه افتاد.

من شخصاً ایران نبودم، ولی علاقه‌­مند به مدرسه فیضیه و تشکیلات و جریانات آنجا بودم. یادم است زمانی که در عراق بودم، مرحوم آیت‌الله خویی خواسته‌­ای راجع به تأیید این جریان داشتند. یک شب اخوی گفتند ایشان یک چنین خواسته­‌ای دارند. من هم سریعاً به منزل آمدم و تا نوشتن مقاله‌­ام راجع به وضعیت ایران را تمام نکردم، نخوابیدم. چندین صفحه راجع به ماجرای زندگی محمدرضاشاه و تشکیلات رژیم، از رضاخان به این طرف تا آن زمان نوشتم و به اخوی دادم. مرحوم خویی فقط یک کلمه تند در آن بود که برداشتند و آن را چاپ کردند. سپس مقاله را به عربی و انگلیسی ترجمه کردم و فرستادم. آن زمان ایام حج بود و متن مقاله را به آقای حاج علی کلباسی دادم که الآن هم تهران است.

راوی: برادر شهید- آیت‌الله نورالله شاه‌آبادی

برچسب‌ها:, , , , , , ,