فعالیت‌های تبعیدی

فعالیت‌های تبعیدی
30 اردیبهشت 1402
36 بازدید

از  اهدافی که ساواک داشته برای تبعید ایشان، این بوده که از فعالیت‌های ایشان جلوگیری بکند؛ به لحاظ اینکه مردمی که در آن دیار بودند، سنی‌مذهب بودند و فکر می‌کردند افکارشان نمی‌تواند در آن منطقه نفوذ داشته باشد. ولی بعد از مدتی که می‌گذرد، ساواک عکس مطلبی که جزء هدف‌هایش بوده می‌رسد. می‌بیند بسیاری از […]

از  اهدافی که ساواک داشته برای تبعید ایشان، این بوده که از فعالیت‌های ایشان جلوگیری بکند؛ به لحاظ اینکه مردمی که در آن دیار بودند، سنی‌مذهب بودند و فکر می‌کردند افکارشان نمی‌تواند در آن منطقه نفوذ داشته باشد. ولی بعد از مدتی که می‌گذرد، ساواک عکس مطلبی که جزء هدف‌هایش بوده می‌رسد. می‌بیند بسیاری از علما و توده مردم کُرد و سنی به سوی امام و انقلاب گرایش پیدا کردند. یک سندی هست که اینجا خدمت‌تان می‌خوانم. این از آن مواردی بوده است که اعترافات ساواک در این قضیه بوده  است:

«نامبرده برای خواندن نماز به اکثر مساجد بانه می‌رود و تا کنون دو بار برای آشنایی و ملاقات با خلیفه قاسمی، رئیس دراویش فرقه قادریه بانه، با ملا کریم رسولی، پیش‌نماز مسجد ملا کریم، تماس گرفته است. نظریه شنبه: خبر صحت دارد. نامبرده با قصد نفوذ در بین روحانیون منطقه بانه را دارد و در اوایل ورود به شهر، اقدام به تعلیم قرآن به برخی از نوجوانان بانه می‌نمود که سپس به کارش ادامه نداد. ضمناً یاد شده تعدادی جزوه دینی در اختیار داشت که مقداری از آن را به کتابخانه شهر و تعداد دیگری را بین جوانان توزیع نمود.»

این مسئله که اتفاق می‌افتاد، ساواک که می‌بیند نتیجه عکس گرفته، ناچار می‌شود ایشان را دستور بدهد فوراً باید آزاد بشود. در اینجا ما باز گزارش دیگری داریم که از ساواک هست که عنوان شده فرد مورد بحث فوراً آزاد شود، به یادشده تفهیم گردد چنان‌چه رویه سابقش را ادامه دهد، بازداشت و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت. بعد از اینکه ایشان آزاد می‌شوند، مطلبی که جالب‌تر است اينکه ایشان دوباره بعد از آزادی هم مراجعت می‌کنند به بانه و تماس می‌گیرند با علمایی که در تبعید هستند. باز ما اینجا گزارشی داریم از ساواک در این خصوص که مربوط به  سال ۵۷ هست:

«برابر اعلام سازمان اطلاعات و امنیت سنندج، نامبرده بالا عصر روز ۱۴/۱/۵۷ همراه همسر و پسرش که یکی از آن‌ها دانشجو می‌باشد به شهرستان بانه وارد و منظور وی از این مسافرت دیدار ناصر مکارم شیرازی و مرتضی فهیم از روحانیون تبعید شده بوده است. دستور فرمایید نامبرده بالا احضار و ضمن دادن تذکرات شدید به وی تفهیم گردد که چنان‌چه مِن بعد به مناطقی که در آن روحانیون تبعید شده به سر می‌برند تردد نماید و یا در تحریک و تخریب افکار عمومی برآید، تصمیمات حاد و شدیدی در مورد وی اتخاذ و به مرحله عمل در خواهد آمد. نتیجه اقدامات معموله را به این سازمان اعلام دارند.»

راوی: ابراهیم کریم‌زاده (پژوهشگر و نویسنده)

برچسب‌ها:, , , , , ,