مردی از تبار نور

مردی از تبار نور

«مردی از تبار نور» عنوان ویژه‌نامه‌ای است که روزنامۀ همشهری در فروردین ۱۳۹۰، در آستانۀ فرارسیدن سالگرد شهادت شهید شاه‌آبادی منتشر کرده است. این ویژه‌نامه علاوه بر مقدمۀ زیر، حاوی دو مصاحبه از حجت الاسلام سعید شاه‌آبادی، فرزند شهید، و مهندس مهدی چمران، همسفر آخرین لحظات حیات طیبۀ آن شهید بزرگوار است.

شهید آیت‌الله مهدی شاه‌آبادی برخاسته از خاندان فقاهت و عرفان و تربیت‌یافته بیت مکرم آیت‌الله‌العظمی میرزا محمدعلی شاه‌آبادی بود که با تأثیرپذیری از اعمال ظلم‌ستیزانه پدر و آموخته‌های معنوی از او و آشنایی با مکتب شاگرد برجستۀ پدر، امام خمینی (ره)، در مسیری قرار گرفت که آموختن و فراگیری علم و پرداختن به معنویات، او را در سطح متوقف نکرد و با ایمان و باوری برخاسته از علم و آگاهی، جهاد و مبارزه مسیر حق را برگزید. او از دوران جوانی و در ایام طلبگی، تبلیغ و اشاعه دین اسلام و ستیز با اهریمن زمان و معرفی مکتب امام خمینی (ره) را از دوردست‌ترین نقاط سرزمینش برای بیداری و آگاهی مردم آغاز کرد و تا آخرین لحظه عمر پربارش از هیچ کوششی برای برقراری نظام اسلامی و توحیدی فروگذار نکرد.

این شهید فرزانه، قبل از پیروزی انقلاب اسلامی با تحمل رنج‌های بسیار در زندان و تبعید، از بار رسالتی که بر دوش خود احساس می‌کرد، شانه خالی نکرد، و پس از پیروزی انقلاب نیز، از همان روزهای نخستین، فعالیت‌های پر ثمر خود را ادامه داد و با پذیرفتن مسئولیت‌های فراوان و اثرگذار در استقرار و تحکیم پایه‌های نظام مقدس جمهوری اسلامی، عزم و اراده راسخ خود را در ایمان به اهداف الهی و پیشوایش امام خمینی (ره) به نمایش گذاشت و با شهادت در جبهه‌های جنگ حق علیه باطل، پرونده خدمات صادقانه خود را به ملت، با خون خود تکمیل و ممهور به نشان آزادگی کرد.

بی‌تردید شناخت و درک سیرۀ شهید آیت‌الله شاه‌آبادی، به عنوان یک انسان کمال‌یافته که علم و عمل در او توأمان بودند، برای پیروان راه عزت و سعادت، دلپذیر و شوق‌برانگیز است. مجموعه حاضر تلاش دارد تا شهروندان خصوصاً نسل جوان را با ابعاد مختلف اخلاقی و زندگی شهید شاه‌آبادی در ایام سالگرد عروج ملکوتی‌اش آشنا کند.

نظر خودتان را ارسال کنید

مطالب مرتبط

شهید شاه‌آبادی در بیان فرزندش حمید شاه‌آبادی
چهارشنبه, ۰۴ مرداد ۱۳۹۶
شهید شاه‌آبادی همراه شهید چمران
سه شنبه, ۱۹ تير ۱۳۹۷
دوشنبه, ۰۴ بهمن ۱۳۹۵