مجلۀ یادگار مجنون

مجلۀ یادگار مجنون

مجلۀ یادگار مجنون در سالگرد شهادت شهید شاه‌آبادی و توسط ستاد بزرگداشت “شهید آیت الله مهدی شاه آبادی و تجلیل از شهدای روحانیت در دفاع مقدس” منتشر شد. این مجله با طراحی چشم‌نواز و مطالب گوناگون از منابع دست اول، سعی کرده به قدر وسع به یادکرد شهید بپردازد و انصافاً به‌خوبی از عهدۀ این کار برآمده است. در ادامه مقدمۀ این مجله را می‌خوانیم:

ما و مجنون همسفر بودیم در سینای عشق / او به مقصدها رسید و ما هنوز آواره‌‏ایم

قال الله تعالی: «من طلبنی وجدنی و من وجدنی عرفنی و من عرفنی احبّنی و من احبّنی عشقنی و من عشقنی عشقته ومن عشقته قتلته و من قتلته فعَلَیَّ دیته و من علَیَّ دیته فأنا دیته.»

می‌گویند تأثیر گذاشتن روی دیگران هنر زیبا سخن گفتن می‌خواهد. این هنر وقتی نمایان‌‏تر می‌‏شود که با سلوک همراه باشد. ناگفته پیداست که بزرگان تاریخ اسلام، پیش و بیش از هر چیز با این خصیصه آشنایی دارند، چرا که مسئولیت هدایت و تنظیم رابطۀ انسان‏‌ها با خدا، بدون داشتن رابطۀ خوب با بندگان خدا ممکن نیست. با بزرگان مأنوس شدن و از معنویت آن‏‌ها بهره بردن هم، به دست آوردن سیبی است که حلاوت واقعی آن را زمانی خواهیم چشید که پرده‌‏های برزخی از پیش چشمانمان کنار رفته و جنّت عقلانی و جبروتی به رویمان گشوده شده باشد. اما آنچه که بیش از این‌ها اهمیت دارد، راهی است که شناخت این قهرمانان به شناخت اسلام باز می‌‏کند.

شهید آیت الله مهدی شاه‌‏آبادی، فرزند فقیه مبارز و عارف کامل، مرحوم آیت‏‌الله العظمی میرزا محمدعلی شاه‏‌آبادی (ره) که به گفتۀ امام خمینی(ره) «مجاهدی شریف و خدمتگزاری مخلص برای اسلام بود»،بی‏‌تردید، از مدت‏‌ها پیش متابع امر پدر، با عزمی جزم*، قدم در راه چنین سلوکی گذاشته بود که برای هر کس به مثابه‏ آزمون ویژۀ خود اوست. او که از ابتدا به قلّه‌‏های کمال چشم دوخته بود، سرانجام با توشۀ همّتی که داشت، موفق به پیمودن مسیری متعالی شد که او را در جرگۀ مهتران و فرزانگانی که خود قلّۀ کمالند قرار داد، مانند آن‏‌ها زیست، و سرانجام مانند آن‏ها راهی از خود به خدا گشود. این عارف سالک تا آخرین لحظۀ حیات، با سیرۀ عملی و عرفانی ناشی ازحق شناسی‏‌اش، جانبداری فروتنانه از قرآن و پاسداری از دین نستوه و مقدس اسلام را کنار نگذاشت، و ثابت کرد که بودنش بر روی این زمین مقدس، وابسته به وجودی برتر و متعالی‏تر است. با این اعتقاد ژرف، هرگز از حریم بندگی عدول نکرد و چون عاشقی سودایی قدم در راه عرفان و مبارزه نهاد.

او که کمتر مدّعی و بیشتر عامل بود، تنها اندکی بعد، پرورش دهندۀ نسلی شد که حالا پس از گذشت سی و اند سال، با زنده نگه داشتن میراث گران‌بهای اسلام، شهادت و دفاع مقدس، زمین را بیش از پیش لایق دیدار آن یگانه منجی موعود می‏‌کنند. هرگز ادّعا نمی‌کنیم با این نوشتار حق مطلب را ادا کرده‏‌ایم، بلکه این یادبود، تنها اندکی از هزاران راه نرفته‏‌ای است که باید پیمود و آزمود. امید که مطالعۀ جدی آراء و افکار این بزرگوران، راهنمای زندگی و چراغ راهمان باشد. و من‌الله التوفیق. * شیخ عارف کامل می‏‌فرمایند: اگر بی‏‌عزم از این دنیا هجرت کنی، انسان صوری بی‏‌مغزی هستی که در آن عالم به صورت انسان محشور نشوی. زیرا که آن عالم، محل کشف باطن و ظهور سریره است.

دانلود مجلۀ یادگار مجنون

فایل: 

نظر خودتان را ارسال کنید