شهید شاه‌آبادی، مبارزی مخلص و فداکار

شهید شاه‌آبادی، مبارزی مخلص و فداکار

به مناسبت سالروز شهادت شهید حجت الاسلام و المسلمین مهدی شاه‌آبادی

ششم اردیبهشت سالروز شهادت مجاهد شریف و بزرگ حجت الاسلام و المسلمین مهدی شاه‌آبادی می‌باشد.

شهید شاه‌آبادی فرزند عارف کامل و مرجع بزرگ آیت‌‌الله میرزا محمدعلی شاه‌آبادی است.

شهید مهدی شاه‌آبادی در سال ۱۳۰۹ شمسی در خانواده‌ای که لبریز از نور عرفان بود، دیده به جهان گشود. وی از سنین کودکی تحت راهنمایی‌های پدر بزرگوارش به تحصیل دانش پرداخت و پیشرفت‌های چشمگیری نصیب خودش کرد. هنوز بیش از دو دهه از عمر شریف شاه‌آبادی نگذشته بود که پدرش به دیار ابدی شتافت. در همین زمان بود که شهید شاه‌آبادی استفاده از محضر بزرگان دین را آغاز کرده بود. شهید شاه‌آبادی از سال‌های نخست دهه سوم زندگی‌اش به استفاده از محضر امام خمینی همت گمارد.

هنگامی که امام خمینی پرچم قیام برافراشت، شهید شاه‌آبادی نیز همچون سربازی فداکار کمر به همراهی امام بست و در سخت‌ترین شرایط درباره قیام امام خمینی به روشنگری پرداخت.

گرچه شهید شاه‌آبادی برای روشنگری مردم به شهرها و روستاهای مختلف ایران سفر می‌کرد، ولی از سال ۱۳۵۱ ه.ش، پس از آنکه امام جماعت مسجد رستم‌آباد تهران را عهده‌دار شد، این مسجد را به کانون روشنگری و مبارزه علیه رژیم شاه، تبدیل کرد و توانست تأثیر بسیار زیادی بر جای بنهد و بسیاری از مردم و جوان‌ها را با افکار و اندیشه‌های امام خمینی آشنا نماید.

شهید شاه‌آبادی در تهران فعالیت‌های فرهنگی و مبارزاتی خود را به اوج رساند و موفق شد تحولی چشمگیر در حوزه فعالیت خود ایجاد کند. به همین سبب، وی بارها دستگیر گردید و در زندان ستمشاهی تحت شکنجه قرار گرفت.

شهید شاه‌آبادی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، در نهادهایی همچون کمیته‌های انقلاب اسلامی مسئولیت‌های مهمی بر عهده گرفت و شبانه‌روز خود را صرف حفاظت از انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن کرد.

شهید شاه‌آبادی مدتی نیز در سنگر نمایندگی مجلس شورای اسلامی خدمت کرد. با اینکه وی نماینده مجلس شورای اسلامی بود، به سبب عشق به جهاد و شهادت مکرراً به جبهه‌های جنگ می‌رفتند تا در کنار رزمندگان اسلام باشند. گویا ایشان پیکار در جبهه‌های جنگ را از نشستن در صندلی مجلس بیشتر می‌پسندیدند. به همین سبب، هر گاه کمترین فرصتی به دست می‌آوردند، عاشقانه به سمت جبهه‌های جنگ رهسپار می‌شدند.

سرانجام، آن مبارز مخلص راه خدا، در جریان یکی از

نظر خودتان را ارسال کنید

مطالب مرتبط

شهید شاه‌آبادی در بیان فرزندش حمید شاه‌آبادی
چهارشنبه, ۰۴ مرداد ۱۳۹۶
شهید شاه‌آبادی همراه شهید چمران
سه شنبه, ۱۹ تير ۱۳۹۷
دوشنبه, ۰۴ بهمن ۱۳۹۵