سخنرانی به مناسبت میلاد پیامبر اکرم (صلوات‌الله‌علیه‌وآله) قسمت سوم

سخنرانی به مناسبت میلاد پیامبر اکرم (صلوات‌الله‌علیه‌وآله) قسمت سوم

سخنرانی شهید شاه‌آبادی

·        جايگاه ارزش‌های انسانی و دينی:

در جدال با مسئلۀ خدا بودن يا مثل خدا بودن، اصل ارزشمند اطاعت مطرح است. و نگرش به حركت انسان، و اینكه چگونه می‌توان زندگی را با همۀ جوانبش، اعم از انسان و لذات پست و زودگذر دنيوی و لذات جاویدان اخروی، مورد ارزیابی قرار داد، خود تفسيری از زندگی است.

همان‌گونه که همۀ ما می‌دانیم، وقتی آدمی در مسیر زندگی جهت جاده‌اش را به طرف خدا می‌بيند، ناگهان عمر و تمام امکان خود را برای آخرتش بسیج می‌کند. و این بهترين جايگاهی است كه انسان می‌تواند با بهره‌گیری از دنیای پست، به آن برسد و بهشت برین را نصیب خود سازد. همين‌كه بتوانیم دو عنصر متضاد دنیا وآخرت را، كه می‌توانند مكمل واقعی روح انسان باشند، در یک هدف به کار بگیریم، بسیار ارزشمند است.

امروزه ارزش‌های انسانی و دینی در کجای زندگی ما قرار گرفته است؟ اگر حلقۀ اتصال بین جامعه و ارزش‌ها، به گونه‌ای باشد که زندگی انسان جهت داشته باشد، هیچ‌وقت در زندگی نابسامانی و تنش به وجود نمی‌آید.

در دورانی که ـ دوران طاغوت ـ پستی‌ها ودنیامحوری آنقدر به اوج رسيده بود که دختری وقتی نمرۀ ردی امتحانش را می‌دید خودكشی می‌کرد، پسری که دختر مورد نظرش تحويلش نمی‌گرفت خودكشی می‌كرد، جامعه پست و بی‌هدف شده بود، و ما بی‌ارزش‌ترين جامعه را داشتیم.

خداوند منان را شاکریم که وجدان‌های مقاوم و آگاه انقلابی، به یاری او، با نور ایمان و تحمل مشقّت‌ها و رنج‌های جانفرسا، توانستند آن جامعۀ شب‌زده را به صبحی درخشان تبدیل کنند.

در مقابل اين‌همه نابساماني‌های زندگی، تیشه به ریشه زدن‌های دوستان و نیرنگ‌های دشمن نتوانست از درخشش خورشید انقلاب اسلامی جلوگیری کند. این دلیل دیگری است بر این اصل که «خداوند دوست دارد رفتار انسان‌ها رنگ خدایی بگیرد و نمونۀ بسیار بارز و تثبیت شدۀ آن، رفتار و مقاومت خداگونۀ حضرت اباعبدالله (علیه‌السلام) است.

زمانی که صدام جنایتکار به کشورمان حمله کرد و نقاطی را اشغال کرد، موارد عجیب و قابل تأملی پیش آمد. پدران این جوانان (رزمندگان) می‌آمدند و التماس می‌كردند كه بچه‌های ما را برای عضویت در سپاه و اعزام به جبهه، ثبت نام کنید. یا اینکه می‌­شنیدیم که حتی گاهی نوجوانان به پدرانشان التماس می­‌کردند تا رضایت­نامۀ کتبی از آن­ها برای رفتن به جبهه بگیرند.

در جبهه که بودیم یک روز تعدادی از این رزمنده‌­ها رفتند غذا بخورند، که فقط شش‌هفت عدد خرمای یخ بود. خدا شاهد است که من واقعاً نتوانستم بخورم. اين جوان‌ها چه انسان‌های والایی شده بودند. ببینید اين رزمنده‌ها به چه مرحله‌­ای از تقوا رسیدند. جوانی كه بايد سرشار از حس دنیادوستی باشد، با آن غذای ناچیز، چند عدد خرما که می‌خورد و در مقابل با آن همت کم‌نظیرش که از شرف و میهن خود، جانانه، تا پای جان دفاع می‌کند، به بنده، که عمری را در وادی خداشناسی طی طریق کرده‌ام، درس تقوا و ایثار می‌دهد.

اين پيروزی، غلبه بر تمایلات نفسانی، كه جامعۀ ما در جنگ تحمیلی کسب کرد، بهترين پيروزی بود. و اکنون اگر ملت ما بتواند اين روحیۀ خداگونه را حفظ كند، نه‌تنها می‌تواند اثر دنیوی و اجر اخروی به همراه داشته باشد، بلكه قادرند ملت‌های دیگر را هم آگاه ساخته و به جامعه‌ای برتر رهنمون شوند.

وقتی دل‌های دو انسان خوب در یک وصلت الهی (ازدواج) به هم پيوند زده می‌شوند و آن‌ها با یک شور و هيجان خاصی، و از زاويۀ سالم و مشروع، با یکدیگر مأنوس می‌شوند، پس می‌توان اين دنيا را طوری ترسیم کرد که انسان‌ها به این باور برسند که لذت‌های زندگی با مشکلات پیرامونشان عجین شده‌اند و با آن مشکلات ارزش و منزلت پیدا می‌کنند.

در کنکاش نسبی اسرار زندگی امام علی (علیه­‌السلام) باید گفت که در زندگی آن حضرت نقش پيروزی بر نفس در همۀ لحظات و همه­‌جا آشكار است.

چه موفقیتی بالاتر از اينكه انسان هر كاری را که شروع می‌کند فقط برای رضای خدا باشد. و بداند که به هرجا و هر حدی برسد جایگاهی از اين بالاتر نيست. به همین منوال در زندگی مشترک طرفین در یک نوسان، هيجان و دشواری باید بیندیشند که در این مرحله، چه رفتاری نزد خدا مطلوب‌تر است و آن را انجام دهند.

دریافت متن کامل سخنرانی

نظر خودتان را ارسال کنید