سخنرانی به مناسبت میلاد پیامبر اکرم (صلوات‌الله‌علیه‌وآله) قسمت اول

سخنرانی به مناسبت میلاد پیامبر اکرم (صلوات‌الله‌علیه‌وآله) قسمت اول

سخنرانی شهید شاه‌آبادی به مناسبت میلاد پیامبر اکرم (صلوات‌الله‌علیه‌وآله)

·        راهگشای درک حقيقت

ما اگر عقيده و حركات خود را به سمت خدا جهت‌گيری کنیم، متوجه می‌شويم كه لطف خدا در همۀ لحظات، خصوصاً لحظاتی كه دچار مشكل می‌شویم، موجب تسکین وتقویت روحی ما می‌شود. خداوند باری‌تعالی، ممکن است در بسیاری از موارد عنایات کریمۀ خود را در دل‌های شکسته‌ای که با کمترین معلومات دینی و تحصیلات علمی، دارای باطنی صیقلی شده و نورانی باشند قرار دهد. و نیز این عنایات خاصه را می‌توان با تهذیب نفس و تأمل عمیق در اسرار خلقت کسب کرد و محرم این وادی عظیم الهی گشت.

در جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کنیم، درخواست‌ها و آرزوهای افراد آن جامعه، بیشتر دارای قداست بوده. و برایم خداپسندانه است که حرکات و سخنان پیرامون آن، راهگشای هدفی باشد که انسان به درک حقیقی اسرار خلقت برسد؛ نه اینکه دنیا را سبب بازی و خوشگذرانی تصور کند.

اگر انسان بتواند اعمالش را در جهت خدا هدایت و ساماندهی کند، اوج قداست و تعالی او خواهد بود. روحانیت مقدس، با هدایت رفتار و اعمال خالصانۀ خود به سمت خدا، می‌توانند نقش بسیار مؤثری را در اشاعۀ این حرکات الهی در جامعه ایفا کند.

بنا بر آن‌چه گفته شد، بندۀ آگاهی که تحول روحانی در او ایجاد شده، لحظه‌ای نمی‌تواند دلبستۀ لذت‌های عادی زندگی شود و امور مادی را به سبک و سیاق مرسوم بپذیرد و اداره کند. و تلاش عمدۀ خود را در معنوی‌سازی امور زندگی صرف می‌کند.

اگر بهره‌وری معنوی و خداگونه، حتی با آن مقدار اندک، از جامعه گرفته شود، جامعه از لحاظ ارزشی به پایین‌ترین سطح تنزل می‌کند.

تنها با وجود تحرکات خداگونه و الهی است که انسان می‌تواند به پلۀ اشرف مخلوقات پا بگذارد. در غیر این صورت چند صباح زندگی‌اش، بیشتر شبیه بازی کودکان بوده است که نتیجه‌ای جز اتلاف وقت نخواهد داشت.

وقتی انسان در زندگی‌اش خدا را معیار همۀ امور قرار دهد، نهایتاً به مرحله‌ای می‌رسد که شخصاً می‌تواند اعمالش را بسنجد و به خود بگوید: «کاری که الان انجام می‌دهم تا چه اندازه مورد رضای خداست.» مثلاً در مسئلۀ انتخاب همسر باشد. و حتی سخت‌تر از همۀ مراحل، ترک لذات دنیوی باشد.

انسان به مرحله‌ای می‌رسد که می‌گوید: «در جامعه‌ای که می‌توان در آن با انجام کار خوب‌تر اجر معنوی بیشتری کسب کرد، چرا من کار خوب را ترجیح دهم و ثواب کمتری عایدم گردد؟» حتی اگر مقولۀ ازدواج که نیمی از ایمان انسان را برای او به ارمغان می‌آورد، فقط بخشی از زندگی انسان است. اگر واقع‌بینانه بررسی کنیم، متوجه می‌شویم خیلی از لغزش‌ها در لحظۀ شادی‌ها و لذات زندگی انسان وجود دارد که با اندکی آگاهی و همت، می توان آن‌ها را بُعد خدایی بخشید. بهره‌گیری از همین لحظات نامطلوب، در جهت هدف مطلوب و خداگونه و هدایت انسان‌ها از این طریق، یکی از اهداف اجرایی انبیاء و اولیاءالله بوده است.

دریافت متن کامل سخنرانی

نظر خودتان را ارسال کنید