بخش پنجم - مبارزه تا شهادت

بخش پنجم - مبارزه تا شهادت

شروع مبارزات سیاسی-مذهبی شیخ مهدی به سال ۱۳۳۲ش، پس از کودتای ۲۸ مرداد بازمی‌گردد، که برای نخستین‌بار دستگیر و زندانی شد، اما پس از  مدتی آزاد گشت.[۱] وی به مبارزه علیه رژیم سفاک پهلوی، از طرق گوناگون هم‌چنان ادامه داد. یکی از برنامه‌های او در جهت آگاهی و تنویر افکار مردم مناطق محروم و دورافتاده کشور، سفرهای تبلیغی به این مناطق بود. شیخ مهدی در ایام محرم، رمضان و تعطیلات حوزه، به شهرها و روستاهای دوردست با هدف معرفی اسلام واقعی، مبارزه با خرافات، مبارزه با رژیم پهلوی، معرفی مرجعیت حضرت امام و... می‌رفت. در این سفرها که با سختی و مشقت فراوان انجام می‌شد، خانواده نیز وی را همراهی کرده و همسر فداکار و کودکان خردسال، در این راه شیخ مهدی را یاری می‌نمودند. خانم آیت‌الله‌زاده، همسر شهید، در این خصوص می‌گوید:

«بچه‌ها را برمی‌داشتم و به دنبال آقا به روستاها می‌رفتم. با توجه به تبلیغات ضد روحانی رژیم، ایشان جاهایی را انتخاب می‌کرد که سختی بیشتر و نیاز شدید‌تر داشته باشند و به‌نوعی از نظر شرایط زندگی مشکل‌تر باشد. در ورود ما به بعضی از روستاها با عدم استقبال روستاییان مواجه می‌شدیم. گاهی می‌شد که در اثر تبلیغات سوء رژیم علیه روحانیت، به حدی افراد روستاییان با ما مخالفت می‌کردند که حتی از فروش نان به ما ابا داشتند؛ لذا ایشان همراه خودشان به روستا، نان خشک و پنیر می‌بردند. اما در همین روستاها، ایشان با شوق و علاقه فراوانی، با شیوه‌های پیامبرگونه به هدایت و ارشاد مردم می‌کوشیدند و به‌ویژه توجه بیشتر ایشان بر روی نوجوانان و جوانان این‌گونه روستاها بود و با برنامه‌های درسی، تفریحی، ورزشی و تربیتی خاصی که مورد توجه آنان باشد، در علاقه‌مند ساختن آنان به اسلام تلاش می‌کردند. ایشان آن‌قدر در جذب مردم سماجت به خرج می‌دادند، تا مردم را آگاه سازند و قلوب پاک و بی‌آلایش آنان را مملو از عشق به اسلام و قرآن نمایند. رفتار روستاییان در روزهای آخر اقامت ما، با روزهای ورودمان تفاوتی توصیف‌ناپذیر داشت. مردم با اصرار و التماس از خروج آقا از روستا جلوگیری می‌کردند و با گریه در جلو ماشین جمع می‌شدند و از آقا می‌خواستند که مجدداً در یک فرصت دیگر به ده بیایند، ولی ایشان به جای اینکه در رمضان بعد یا محرم آینده به همان ده برگردند و از این روستای آماده و جذب شده استفاده کنند، این محل را به یک روحانی جدید می‌سپرند و خودشان به یک روستای دیگر می رفتند.»[۲]

روحانیت، به‌ویژه یاران امام، شبکه گسترده و فراگیر نهضت امام خمینی بود و آرمان‌­های بلند بنیان‌گذار انقلاب اسلامی را به میان توده‌های مردم برد. سختی‌هایی که توسط یک روحانی مبارز و خانواده صبورش به جان خریده شد تا افکار یک رهبر انقلابی، برای مردم تبیین شود، موجب ترویج زمینه‌های فکری و فرهنگی انقلاب اسلامی، در طول سال‌های مبارزه در میان مردم شد.

عنصر فعال مبارزه

پس از آغاز رسمی و علنی مبارزه حضرت امام در سال ۱۳۴۱ش علیه رژیم پهلوی، شیخ مهدی نیز به عنوان عنصری فعال، از روزهای آغازین مبارزه به صف یاران امام پیوست. ایجاد هماهنگی بین آیات عظام و حضرت امام، نشر و تکثیر اعلامیه‌های امام خمینی، حمایت‌های مادی و معنوی از مبارزان و... بخشی از فعالیت‌های انقلابی وی بود. در کنار این فعالیت‌ها، حضور در مساجد و سخنرانی در خصوص معرفی افکار امام و نیز نقد نارسایی‌ها و ناهنجاری‌های حکومت پهلوی نیز سایر فعالیت‌های وی را شامل می‌شد. در یک مورد در سال ۱۳۴۸ش، وی ضمن سخنرانی در یکی از مساجد دماوند، با اشاره به مسئله کشف حجاب و نحوه پوشش بانوان، به تشریح نحوه صرف بودجه کشور در امور تجملات پرداخت که با عکس‌العمل ساواک مواجه شد و به منظور انجام تحقیقات، به سازمان اطلاعات و امنیت احضار گردید.[۳]

مبارزات تهرانی

در سال ۱۳۵۰ش، شیخ مهدی شاه‌آبادی پس از بیست و یک سال اقامت در شهر قم، عازم تهران شد تا در این شهر بیشتر و بهتر با مسائل مبارزه علیه رژیم در ارتباط باشد. همزمان با ورود وی به تهران، شیخ محمدتقی رستم‌آبادی، که امامت مسجد رستم‌آباد را بر عهده داشت، دار فانی را وداع گفت و او اجباراً به مسجد رستم‌آباد شمیران رفت و به اقامه جماعت مشغول شد.[۴] به رغم اینکه این مسجد در روستا قرار گرفته بود و حجت‌الاسلام شاه‌آبادی فرصت انتخاب مسجد بهتر و نزدیک‌تر را نیز داشت، اما به جهت شور و اشتیاق اهالی محل و حضور نیروهای متعهد، وی عازم این مسجد شد و به‌زودی این مکان، به یکی از کانون‌های مهم انقلابیان تبدیل گردید. علاوه بر این، فعالیت‌های فرهنگی و مذهبی نیز در سطح مطلوبی قرار داشت.

از زندان تا نقش‌های انقلابی

حجت‌الاسلام و المسلمین شیخ مهدی شاه‌آبادی، در سال‌های ۱۳۵۲ تا ۱۳۵۷ در پنج نوبت دستگیر شد و در کل حدود یک سال و نیم را در زندان، تحت شکنجه به سر برد و نیز پنج ماه را در تبعید گذراند.[۵] در نوبت آخر، وی در سوم بهمن ۱۳۵۷، چند روز قبل از ورود امام خمینی به تهران از زندان آزاد گشت. وی به مناسبت ورود امام به کشور، همراه عده‌ای از روحانیان، اقدام به صدور پیام نمود و پس از بسته شدن فرودگاه‌ها، قبل از ورود امام، در تحصن دانشگاه تهران به همراه سایر علما شرکت کرد. عضویت در کمیته استقبال از امام خمینی، مسئولیت دیگر وی قبل از پیروزی انقلاب بود. پس از پیروزی انقلاب اسلامی، حجت‌الاسلام مهدی شاه‌آبادی در مسئولیت‌های مختلفی به خدمت پرداخت که عضویت در شورای مرکزی کمیته انقلاب اسلامی، عضویت در هسته مرکزی جامعه روحانیت مبارز، نمایندگی دور اول و دوم مجلس شورای اسلامی، عضویت در هیئت بررسی عملکرد بنیاد مستضعفان در سال ۱۳۵۹، عضویت در ستاد بسیج اقتصادی کشور و عضویت در هیئت رسیدگی به وضع بیمارستان‌ها به همراه وزیر بهداشت و درمان[۶]، قسمتی از مسئولیت‌ها و فعالیت‌های ایشان است.

شهادت

شهید شیخ مهدی شاه‌آبادی، در کنار مسئولیت‌هایی‌که بر عهده داشت، در جبهه‌های جنگ به همراه دیگر رزمندگان، به طور مرتب حضور می‌یافت و از هر فرصتی به‌خصوص در زمان تعطیلات مجلس، جهت بازدید از جبهه‌ها استفاده می‌نمود. آخرین سفر وی به جبهه‌های نبرد، در اردیبهشت ۱۳۶۳ انجام شد. در روز چهارشنبه، پنجم اردیبهشت ماه، شیخ مهدی شاه‌آبادی و همراهان پس از بازدید از تیپ ۲۰ زرهی رمضان، عازم اهواز شدند و در پایگاه شهید بهشتی در کنار رزمندگان لشکر ۲۵ کربلا، نماز مغرب و عشاء را اقامه کردند. وی پس از نماز، به ایراد سخنرانی پرداخت. او در بخش‌هایی از سخنان خود گفت:

«اگر شهادت می‌تواند نظام توحیدی‌مان را حفظ کند، اگر شهادت می‌تواند دشمن را ذلیل کند، اگر شهادت می‌تواند تفکر و بینش اسلامی‌مان را به دنیا اعلام کند، ما آماده این شهادتیم.»[۷]

در روز پنج شنبه، ششم اردیبهشت، به اصرار حجت‌الاسلام شاه‌آبادی، قرار بر بازدید از جزیره مجنون گذاشته شد، که با برگزاری دعای کمیل در شب همان روز نیز همراه بود. صبح همان روز، وی و همراهانش، پس از عبور از پل ۱۳ کیلومتری‌ای که به جزیره مجنون منتهی می‌شد، در کنار رزمندگان حاضر شده و به اقامه نماز ظهر و عصر که آخرین نماز وی بود، پرداختند. در بین دو نماز نیز در خصوص انقلاب اسلامی و جهاد در راه خدا سخنرانی نمود. پس از آن با همراهان عازم بازدید از مناطق مختلف جزیره شد. در حین بازدید، خبر سقوط یک فروند هواپیمای توپولف عراقی، موجب گردید که حجت‌الاسلام شاه‌آبادی به دیدن لاشه هواپیما ابراز علاقه نماید. در راه، ابراز محبت و ملاطفت وی نسبت به رزمندگان ادامه داشت.

منطقه خطرناک و زیر آتش دشمن بود. قبل از رسیدن به منطقه مورد نظر، وی از سنگر فرماندهی لشکر امام علی‌بن‌ابیطالب (علیه‌السلام) و مرکز پدافند نیروی هوایی که هواپیمای دشمن را ساقط کرده بود، دیدن نمود. حدود غروب آفتاب و پس از طی مسافتی به صورت پیاده، حجت‌الاسلام شاه‌آبادی و همراهان به محل سقوط هواپیما رسیدند. به رغم اینکه وی چندان موافق عکس گرفتن نبود، اما پس از گرفتن چند عکس دسته‌جمعی، با خوشحالی خواست که به تنهایی و در کنار لاشه در حال سوختن هواپیما از وی عکس‌برداری شود، که‌ این آخرین عکس حجت‌الاسلام شاه‌آبادی بود. پس از اتمام بازدید، وی و همراهان راه بازگشت را در پیش گرفتند تا بتوانند درمراسم دعای کمیل، در کنار رزمندگان شرکت نمایند، اما در حین بازگشت صدای انفجار مهیب خمپاره‌های دشمن، همه چیز را دگرگون کرد.

روح شهید مهدی شاه‌آبادی در اثر اصابت گلوله‌های خمپاره دشمن، به جوار رحمت حق شتافت.[۸] شهید شاه‌آبادی، در غروب روز پنج‌شنبه، ششم اردیبهشت ۱۳۶۳، در شب شهادت امام موسی کاظم (علیه‌السلام)، همان‌گونه که پدر بزرگوارش، آیت‌الله‌العظمی میرزا محمدعلی شاه‌آبادی، پیش‌بینی نموده بود،[۹] در «جزیره خیبر» به شهادت رسید. پیکر پاک آن شهید بزرگوار، پس از انتقال به تهران، تشییع و در بهشت زهرا به خاک سپرده شد.

پیام‌های تبریک و تسلیت

امام خمینی

پس از شهادت حجت‌الاسلام والمسلمین مهدی شاه‌آبادی در خطوط مقدم جبهه‌های نبرد، پیام‌های تبریک و تسلیت از سوی مسئولان، مراجع و شخصیت‌ها صادر گردید. در رأس این پیام‌ها، حضرت امام خمینی قرار داشت:

بسم الله الرحمن الرحیم

انا لله و انا الیه راجعون

با کمال تأسف و تأثر، شهادت استادزاده[۱۰] محترم، جناب حجت‌الاسلام آقای آقا شیخ مهدی شاه‌آبادی را به پیشگاه معظم حضرت بقیهالله (ارواحنا لمقدمه الفدا) تبریک و تسلیت عرض می‌کنم. مبارک باد بر آن حضرت، چنین فداکاران و جانبازان در راه هدف بزرگ و اسلام عزیز که با شهادت افتخارآمیز خود ملت عظیم‌الشأن ایران، به‌ویژه روحانیت عالی‌قدر را سرافراز می‌نماید. این شهید عزیز، علاوه بر آنکه خود مجاهدی شریف و خدمت‌گزاری مخلص برای اسلام بود و در همین راه به لقاءالله پیوست، فرزند برومند شیخ بزرگوار ما بود که حقاً حقّ حیات روحانی به اینجانب داشت که با دست و زبان از عهده شکرش برنمی‌آیم. از خداوند متعال برای این شهید سعید و سایر شهدای در راه اسلام، رحمت درجوار خود و برای فامیل معظم و حضرات آقازادگان محترم شاه‌آبادی دامت افاضاتهم صبر و اجر عظیم خواستارم.[۱۱]

روح‌الله الموسوی الخمینی

مقام معظم رهبری

آیت‌الله سید علی خامنه‌ای (رئیس جمهور وقت) نیز طی انتشار پیامی، شهادت عالم مجاهد و هم‌سنگر نستوه خود را تبریک و تسلیت گفت:

بسم الله الرحمن الرحیم

انا لله و انا الیه راجعون

عالم جلیل، مبارز صمیمی و خستگی‌ناپذیر، حجت‌الاسلام حاج شیخ مهدی شاه‌آبادی به شهادت رسید و پاداش سال‌ها مجاهدت در راه خدا و تلاش برای حاکمیت اسلام را با رحلتی چنین افتخارانگیز که موجب رضوان الهی و مجاورت اولیاءالله است، به دست آورد. اینجانب شهادت این برادر و هم‌سنگر دیرین خود را به حضور امام عزیز و بزرگوار و به جامعه روحانیت مبارز تبریک و تسلیت می‌گویم و امیدوارم خداوند به خانواده ‌بازماندگان این شهید عزیز، صبر و اجر عنایت فرماید.[۱۲]

سید علی خامنه‌ای

رئیس جمهوری اسلامی ایران

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، رئیس وقت مجلس شورای اسلامی هم طی انتشار پیامی، شهادت هم‌رزم و همکار خود را تهنیت و تسلیت گفته بود:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

هم‌رزم و همکارمان حجت‌الاسلام والمسلمین مهدی شاه‌آبادی، در جبهه جام شهادت نوشید، و به فیض لقاءالله نایل گردید. شهادتش را که افتخاری برای مجلس شورای اسلامی، جامعه روحانیت مبارز و مردم آگاه و غیور تهران است، خدمت حضرت امام امت و خانواده آن شهید و عموم ملت تهنیت و تسلیت، می‌گوییم. پیکر خونین عزیزش را، در ساعت ۳۰/۸ دقیقه شنبه، هشتم اردیبهشت، از مقابل مجلس شورای اسلامی تشییع می‌کنیم و در ساعت ۴ تا ۶ بعدازظهر همان روز، به افتخار شهادتش و با حضور ملت همیشه در صحنه، برای شادی روحش و تسلیت به بیت محترمش، مراسمی در مدرسه ‌عالی شهید مطهری برقرار خواهیم کرد.[۱۳]

رئیس مجلس شورای اسلامی

اکبر هاشمی رفسنجانی

 

همچنین پیام‌های جداگانه‌ای از سوی افراد، گروه‌ها و مجامع مختلف مذهبی و سیاسی صادر و از مجاهد نستوه، شهید شاه‌آبادی تجلیل گردید.

 

[۱] . مريم آقا شيخ محمد و سعيد نوري نشاط‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌، همان، ص ۴۲

[۲] . استادزاده، پيشين، ص ۹۱

[۳] . آرشيو مركز اسناد انقلاب اسلامي، كد ۳۲۸۳

[۴] . همان

[۵] . روزنامه كيهان، پنج‌شنبه ۶ ارديبهشت ۱۳۸۰، شماره ۱۷۰۷۲، ص ۶

[۶] . آقا شيخ محمد و نوري نشاط، پيشين، ص ۴۳

[۷] . روزنامه جمهوری اسلامی، ششم ارديبهشت ۱۳۷۳، شماره ۴۳۱۶، ص ۳

[۸] . مهدی چمران، سجده بر آسمان، روزنامه رسالت، پنجم ارديبهشت ۱۳۸۰، شماره ۴۴۱۶، ص۶

[۹] . روزنامه رسالت، دوم ارديبهشت ۱۳۸۰، شماره ۴۴۱۳، ص ۶

[۱۰] . آيت‌الله‌العظمی ميرزا محمدعلی شاه‌آبادی، استاد عرفان حضرت امام خمينی (ره) بود. از همين رو، ايشان فرزند استاد خود، حجت‌الاسلام مهدی شاه‌آبادی را «استادزاده» خطاب می‌كردند.

[۱۱] . صحيفه امام، پيشين، جلد۱۸، ص ۴۰۷

[۱۲] . استادزاده، پيشين، ص ۱۴۶

[۱۳] . همان، صص ۱۴۶-۱۴۷

نظر خودتان را ارسال کنید

ناشناس
دوشنبه, ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
<h2> salam </h2>
youporn
شنبه, ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
www.youporn.mobi https://youporn.mobi
ناشناس
دوشنبه, ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
<script>alert('1')‎</script>
Nikoljwk
جمعه, ۱۳۹۹/۰۳/۰۲
Приветствую Вас товарищи Наша компания мы занимаем первое место по качеству и цене производства аква продукции в Харькове. Вас может заинтерсовать: <a href=https://drive.google.com/file/d/1mq1pFhgixRuaotmr5A5IAQ0czSfRG--d/view?usp=sharing>Водопады по стеклу<‎/a> – сделаете Ваше помещение уютнее и привлекательнее, создаст теплую релаксирующую обстановку.‎ https://drive.google.com/file/d/1mq1pFhgixRuaotmr5A5IAQ0czSfRG--d/view?usp=sharing - узнать подробнее здесь.‎
Bobbypuh
پنج شنبه, ۱۳۹۹/۰۳/۲۲
<a href=http://skoperations.site/q_demo_account.php>New search engine.‎ - 1000 000$ <‎/a> Even so, it is never past too far to start investing.‎ The profit has a tendency carry on to rise too.‎ If a thing looks faulty or questionable, avoid it.‎ So let's put together a $10,000 investment assortment.‎ <a href="http://skoperations.site/q_demo_account.php"> 1000 000</a> Most it can certainly sometimes heard of trading, for example the New York Stock Exchange, and Foreign currency markets isn't far off from a.‎ The difference is, is usually Forex trading is the trading of currencies, not stocks.‎ Furthermore, it has a volume than stock and bond markets combined!‎ Several stocks, is actually always a high-risk investment, but it can have always an elevated return, easily doubling investments in no time at all.‎
JerryVap
سه شنبه, ۱۳۹۹/۰۴/۳۱
<b>Комментарий одобрен<‎/b> рио бет мобильная версия <a href=https://meanders.ru/onlajn-kazino-slot-v.shtml>slotv отзывы<‎/a>
Lutherfak
جمعه, ۱۳۹۹/۰۵/۳۱
Лучшие адвокаты. Юридические консультации по телефону бесплатно. Все виды юридических услуг. Более детально на сатйе: <a href=https://advokat-zp.in.ua/uslugi/itemlist/tag/%D0%B0%D0%B4%D0%B2%D0%BE%D0%BA%D0%B0%D1%82%20%D0%97%D0%B0%D0%BF%D0%BE%D1%80%D0%BE%D0%B6%D1%8C%D0%B5.html>СЕМЕЙНОЕ ПРАВО И СЕМЕЙНЫЕ ДЕЛА <‎/a>
jdikiirf
سه شنبه, ۱۳۹۹/۰۷/۰۸
Заказать seo поисковую оптимизацию сайта, Заказать услуги по продвижению сайта По всем возникшим вопросам Вы можете обратиться в скайп логин <b>pokras7777</b>Раскрутка сайта под ключ .‎Так же собираем базы Обратесь всегда будем рабы вам помочь
Brianpeest
چهارشنبه, ۱۳۹۹/۰۸/۲۱
можно ли вывести деньги с киевстар <a href=https://mobi-dengi.com/как-снять-деньги-с-мтс-в-украине.html>Как снять деньги с телефона Водафон<‎/a>
Shawnlak
شنبه, ۱۳۹۹/۰۹/۲۹
<a href=http://zrenieblog.ru/>Detail</a>: <a href=http://zrenieblog.ru/>http://zrenieblog.ru/</a> http://zrenieblog.ru/‎ <a href="http://zrenieblog.ru/">http://zrenieblog.ru/</a> 歷史 六七千年前的先民就開始釣魚。周文王曾和兒子們在靈沼釣魚取樂。戰國時范蠡也愛釣魚,常把所釣之魚供給越王勾踐食用。 二十世紀八十年代,中國大陸的各級釣魚協會成立,釣魚地點也從自然水域向養殖水域過度,所釣之魚則從粗養向細養過度。人數增多、水體污染及濫捕濫撈導致釣魚難度上升。釣魚協會開始與漁民和農民簽訂文件,使更多釣者能夠在養殖水域釣魚,達到了雙贏的目的。 二十世紀九十年代初,來自台灣的懸釣法走紅大陸,各地開始建造標準釣池。 二十世紀末,發達國家的釣者提倡回顧自然,引發新一輪野釣戰,而中國的釣者則更青睞精養魚池。<>] 工具 一种钓鱼竿机械部分示意图 最基本的钓具包括:鱼竿、鱼线、鱼钩、沉坨(又名沉子)、浮标(又名鱼漂)、鱼饵。<>]:1其他辅助钓具包括:失手绳、钓箱、线轮、抄网、鱼篓、渔具盒、钓鱼服、钓鱼鞋等。<>]:1 钓竿一般由玻璃纖維或碳纖維轻而有力的竿状物质製成,钓竿和鱼饵用丝线联接。一般的鱼饵可以是蚯蚓、米饭、蝦子、菜叶、苍蝇、蛆等,现代有专门制作好(多数由自己配置的半成品)的粉製鱼饵出售。鱼饵挂在鱼鉤上,不同的對象鱼有不同的釣組配置。在周围水面撒一些誘餌通常会有較好的集魚效果。 钓具 鱼竿 主条目:鱼竿 钓鱼的鱼竿按照材质包括:传统竹竿、玻璃纤维竿、碳素竿,按照钓法包括:手竿、矶竿、海竿(又名甩竿),按照所钓鱼类包括:溪流小继竿、日鲫竿(又名河内竿)、鲤竿、矶中小物竿。<>]:6-8 鱼钩 主条目:鱼钩 鱼钩就是垂钓用的钩,主要分为:有倒钩、无倒钩、毛钩。<>]:14 鱼线 主条目:鱼线 鱼线就是垂钓时绑接鱼竿和鱼钩的线,历史上曾使用蚕丝(远古日本)、发丝(江户时期日本)、马尾(西欧)、二枚贝(地中海)、蛛网丝(夏威夷)、琼麻(东南亚)、尼龙钓线(美国)。<>]:25 鱼漂 主条目:鱼漂 鱼漂又名浮标,垂钓时栓在鱼线上的能漂浮的东西,主要用于搜集水底情报,查看鱼汛,观察鱼饵存留状态,以及水底水流起伏变化。<>]:36 鱼饵 主条目:鱼饵 鱼饵分为诱饵和钓饵,是一种用来吸引鱼群和垂钓时使用的物品,钓饵分为荤饵、素饵、拟饵、拉饵。<>]:170 沉子 主条目:沉子 沉子又名沉坨、铅锤,是一种调节鱼漂的工具。<>]:45 卷线器 主条目:卷线器 卷线器主要安装在海竿和矶竿上的一种卷线的工具。<>]:63 连结具 主条目:连结具 连结具是连结鱼线与钓竿、母线与子线的一种连结物,使用最广泛的是连结环。<>]:55 识鱼 鱼类的视力不如人类,距离、宽度均无法和人类的视力比较,鱼类对水色、绿色比较敏感,鱼类的嗅觉非常灵敏,鱼类的听觉也非常灵敏,钓鲤鱼时,不能在岸上大声谈笑、走动不停,鱼类的思考能力非常弱,鱼类应对周边环境随着气象、水温、水色、潮流、流速、水量的变化而变化,于是便出现了在同一个池塘、水库、湖泊,往日钓鱼收获大,今日少,上午收获大,下午少,晴天大,雨天少等情况。<>]:114-117淡水钓鱼,中国大陆经常垂钓的鱼类对象是本地鲫鱼、日本鲫、非洲鲫、鲤鱼、游鱼、罗非鱼、黄刺鱼(黄鸭叫)、黄尾、鳊鱼、青鱼、草鱼、鲢鱼、鳙鱼,台湾经常垂钓的鱼类对象是本地鲫鱼、日本鲫、吴郭鱼(罗非鱼)、溪哥仔和红猫(粗首马口鱲)、斗鱼、罗汉鱼、苦花、三角姑(河鮠)、竹蒿头(密鱼)。<>]:117 影响鱼类的6大因素主要是:季节变更、气温高低、水的涨落、风的大小、水的清浊、天气阴晴
LORENZINI783
پنج شنبه, ۱۳۹۹/۱۰/۱۸
Thank you!‎!‎1
CharlesClany
يکشنبه, ۱۳۹۹/۱۱/۲۶
Коммерческое предложение Приглашаем Ваше предприятие к взаимовыгодному сотрудничеству в сфере производства и поставок тугоплавких металлов и изделий из них. Основные направления деятельности нашего предприятия: - продажа тугоплавких металлов (молибдена, вольфрама, никеля, тантала, ниобия, титана, циркония); - поставка порошков, концентратов, катализаторов, карбидов и оксидов на основе тугоплавких металлов; - поставка изделий производственно-технического назначения (пруток, лист, проволока, сетка, тигли, квадрат, экран, нагреватель, штабик, фольга, контакты, втулка, опора, поддоны, затравкодержатели, формообразователи, диски, провод, обруч, электрод, детали, пластина, полоса, рифлёная пластина, лодочка, блины, бруски, чаши, диски, труба) из тугоплавких металлов. Любые типоразмеры, изготовление по чертежам и спецификациям заказчика: - поставка изделий из сплавов: <a href=https://redmetsplav.ru/store/nikel1/rossiyskie_materialy/hn_1/hn68vktyu_-_gost_10994-74/>хн68вктю</a>
contactdirnzt
دوشنبه, ۱۳۹۹/۱۲/۱۸
I'm happy to welcome you!‎ Sending newsletters via forms of Your messages into the "Contact us" section to the sites of business organizations via all countries of the world.‎ website =» xn----7sbb1bbndheurc1a.xn--p1ai The message is sent to email of organization 100% will get to inside of the inbox folder!‎ 4000 bases: Price List =» xn----7sbb1bbndheurc1a.xn--p1ai/prajs-list/‎ Test: twenty thousand messages on foreign zones to your email address - twenty $.‎ We need from You only E-mail, title and text of the letter.‎ In our price there are more 800 databases for all countries of the world.‎ Common databases: All Europe 44 countries 60726150 of domains - 1100$ All European Union 28 countries 56752547 of domain names- 1000$ All Asia 48 countries 14662004 of domains - 300$ All Africa 50 countries 1594390 of domains - 200$ All North and Central America in 35 countries 7441637 of sites - 300$ All South America 14 countries 5826884 of domain names - 200$ New sites from around the world registered 24-48 hours ago.‎ (A cycle of 15 mailings during the month) - 500$ Companies of RF 4025015 - 300$ Ukraine 1114526 of sites - 100$ All Russian-speaking countries minus Russian Federation are 14 countries and there are 1979217 of domain names - 200$ New sites of the RF, registered 24-48 hours ago (A cycle of 15 mailings during the month) - 250$ Our databases: Whois-service databases of sites for all nations of the world.‎ You can purchase our databases separately from newsletter's service at the request.‎ P/S Please, do not respond to this commercial offer from your mailbox, as it has been generated in automatic mode and will not reach us!‎ Contact Feedback form =» xn----7sbb1bbndheurc1a.xn--p1ai/to-order/‎ PRICE LIST: Test mailing: $20 – 20000 contact forms websites All Europe 44 countries there are 60726150 websites – $1100 All EU 28 countries there are 56752547 websites – $1000 All Asia 48 countries there are 14662004 websites – $500 All Africa 50 countries there are 1594390 websites – $200 All North and Central America is 35 countries there are 7441637 websites – $300 All South America 14 countries there are 5826884 websites – $200 Top 1 Million World’s Best websites – $100 Top 16821856 the most visited websites in the world – $300 New websites from around the world registered 24-48 hours ago.‎ (A cycle of 15 mailings during the month) – 500$ Businesses and organizations of the Russian Federation – there are 4025015 websites – $300 All Russian-speaking countries minus Russia – there are 14 countries and 2440822 websites – $200 New websites of the Russian Federation, registered 24-48 hours ago.‎ (A cycle of 15 mailings during the month) – 250$ 1499203 of hosting websites around the world (there are selections for all countries, are excluded from databases for mailings) – $150 295285 websites of public authorities of all countries of the world (selections for all countries, are excluded from databases for mailings) – $100 3516251 websites online stores Worldwide – $250 CMS mailings: 3dCart 14689 websites - $50 Adobe CQ5 133567 websites - $80 Advance 17589 websites - $50 AdVantShop.NET 2453 websites - $30 ALMA 7095 websites - $30 Ametys 2389 websites - $30 Amiro 29587 websites - $30 Angora 20357 websites - $50 AVS 1369 websites - $30 BbPress 1487 websites - $30 BESTWEB 2699 websites - $30 BigCommerce 78257 websites - $50 Bitrix 319687 websites - $80 Blogger 658267 websites - $80 Blogspot 279865 websites - $80 BuddyPress 51477 websites - $50 Burning Board 4659 websites - $30 Catalyst Web 11689 websites - $50 ClassiPress 11796 websites - $50 CMSimple 11052 websites - $30 Concrete5 72100 websites - $50 Contao 110897 websites - $80 CONTENIDO 5069 websites - $30 Convio 2268 websites - $30 Coppermine Photo 1296 websites - $30 CS Cart 11400 websites - $30 Datalife Engine 42587 websites - $50 Dede 230589 websites - $100 DedeEIMS 96068 websites - $50 DIAFAN 4058 websites - $30 Discuz 47962 websites - $50 Django 71167 websites - $50 DokuWiki 9588 websites - $30 Dotnetnuke 82964 websites - $50 Drupal 978298 websites - $100 EasyBlog 1165978 websites - $100 EPiServer 29876 websites - $50 ExpressionEngine 1769823 websites - $150 eZ Publish 5367 websites - $30 F- 9356 websites - $30 FireBoard 1567 websites - $30 General Blogs 2067 websites - $30 GetSimple 23094 websites - $50 Host 6871 websites - $30 HostCMS 5042 websites - $30 HubSpot 31762 websites - $50 i- 9438 websites - $30 Image 1368 websites - $30 InSales 14149 websites - $50 InSales 11081 websites - $30 InstantCMS 4136 websites - $30 InteractiveBBS 32367 websites - $50 Invision Power Board 2430 websites - $30 IPBoard 2266 websites - $30 IT 15189 websites - $50 jforum 1056 websites - $30 jobberBase 3387 websites - $30 Joomla K2 154367 websites - $80 Joomla 1906994 websites - $200 Koobi 3722 websites - $30 Liferay 5137 websites - $30 Made Simple 20567 websites - $50 Magento 369447 websites - $80 MediaMaxScript 103896 websites - $80 MediaWiki 41468 websites - $50 Microsoft SharePoint 13198 MODx 64023 websites - $50 Moodle 8195 websites - $30 Movable Type 13096 websites - $50 MyBB 4367 websites - $30 myUPB 3397 websites - $30 NetCat 7294 websites - $30 NG 18356 websites - $50 NING 3687 websites - $30 NopCommerce 18600 websites - $30 Open 5916 websites - $30 OpenCart 667000 websites - $80 Osclass 4652 websites - $30 osCommerce 68468 websites - $50 OUR- 3096 websites - $30 OXID eShop 12200 websites - $50 Oxwall 6800 websites - $30 Parallels Plesk Sitebuilder 174216 websites - $80 php 14367 websites - $50 php Link 2298 websites - $30 phpBB 24400 websites - $30 PHP-Fusion 2596 websites - $30 PHPMelody 2365 websites - $30 PHP-Nuke 2489 websites - $30 PHPShop 2667 websites - $30 PHPWeb 29789 websites - $50 PHPWind 4032 websites - $30 Plone 84962 websites - $50 PowerEasy 1697 websites - $30 Prestashop 434100 websites - $80 Question2Answer 5598 websites - $30 R 296498 websites - $80 ReadyScript 6487682 websites - $80 S.Builder 394367 websites - $80 Shopify 6093709 sites websites - $400 Shoutbox 145564 websites - $80 SilverStripe 31721 websites - $50 Simpla 17429 websites - $50 Sitecore 74861 websites - $50 Sitefinity 4183 websites - $30 SMF 8111 websites - $30 SocialGO 54267 websites - $50 SPIP 28269 websites - $50 Squarespace 1098231 websites - $100 StoreLand 8257 websites - $30 SupeSite 12367 websites - $50 Textpattern 10900 websites - $30 TikiWiki 1446 websites - $30 Tilda 47396 websites - $50 Tumblr 302357 websites - $80 TYPO3 845009 websites - $80 Umbraco 146064 websites - $80 UMI.CMS 13191 websites - $50 VamShop 1737 websites - $30 vBulletin 14460 websites - $30 Volusion 16006 websites - $50 WallpaperSiteScript 2811 websites - $30 Weebly 191753 websites - $80 Wix 3379081 sites websites - $250 WooCommerce 4459525 websites - $310 Wordpress 35354537 websites - $650 XenForo 21105 websites - $30 XOOPS 20467 websites - $50 XpressEngine 8565 websites - $30 Zen Cart 26524 websites - $30 Country: .ae 200462 websites UAE - $50 .ae 1820 websites International zone UAE:.com .net .biz .info .name .tel .ag 11931 websites Antigua and Barbuda - $50 .ai 33130 websites Anguilla - $50 .am 21995 websites Armenia - $50 .am 1684 websites International zone Armenia:.com .net .biz .info .name .tel .ar 782608 websites Argentina - $80 .ar 75496 websites International zone Argentina:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$50 .ar.com 135 websites - $30 .at 1356722 websites Austria - $100 .at 181907 websites International zone Austria :.com .net .biz .info .name .au 2432174 websites Australia - $150 .au 461279 websites International zone Australia:.com .net .biz .info .name .az 17855 websites Azerbaijan - $50 .az 2036 websites International zone Azerbaijan:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$30 .ba 15725 websites Bosnia and Herzegovina - $30 .ba 2291 websites international zone Bosnia and Herzegovina:.com.net.biz.info.org.name.tel.mobi.asia-$30 .be 1349658 websites Belgium - $100 .be 1056248 websites International zone Belgium:.com .net .biz .info .name .bg 54418 websites Bulgaria - $50 .bg 50685 websites International zone Bulgaria:.com .net .biz .info .name .bo 2602 websites Bolivia - $30 .bo 29415 websites International zone Bolivia:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$50 .br 3205100 websites Brazil - $200 .br 1230078 websites International zone Brazil:.com .net .biz .info .name .‎ .by 99148 websites Belarus - $50 .by 1574 websites International zone Belarus:.com .net .biz .info .name .tel .ca 2587463 websites Canada - $150 .ca 288395 websites International zone Canada:.com .net .biz .info .name .cc 436396 websites - $80 .cc 1920589 websites Cocos Keeling Islands- $150 .cf 2461460 websites Central African Republic - $150 .cg 526 websites Congo - $30 .ch 1629450 websites Switzerland - $100 .ch 205292 websites International zone Switzerland:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$50 .ci 5794 websites Cote d'Ivoire - $30 .ci 112 websites International zone Cote d'Ivoire:.com .net .biz .info .name .cl 590401 websites Chile - $80 .cl 65996 websites International zone Chile:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$50 .cm 29221 websites Cameroon- $50 .cn 23160610 websites China - $600 .cn 1372416 websites International zone China:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$100 .co 1878923 websites Colombia - $100 .co 10854 websites International zone Colombia:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$30 .cx 15753 websites Christmas Island - $50 .cy 11092 websites Cyprus - $50 .cy 744 websites International zone Cyprus:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$30 .cz 1001208 websites Czech Republic - $100 .cz 193400 websites International zone Czech Republic:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$50 .de 15078512 websites Germany - $350 .de 3894156 websites International zone Germany:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$150 .dk 1319155 websites Denmark - $100 .dk 148164 websites International zone Denmark:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$50 .dm 23318 websites Dominica - $50 .dn.ua 1835 websites - $30 .do 5255 websites Dominican Republic- $30 .dy.fi 1112 websites - $30 .dz 5382 websites Algeria - $30 .ec 11731 websites Ecuador - $50 .ec 2897 websites International zone Ecuador:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$30 .ee 131791 websites Estonia- $50 .ee 10490 websites International zone Estonia:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$30 .es 1509048 websites Spain - $100 .es 683845 websites International zone Spain:.com .net .biz .info .name .tel .eu 3046076 websites Europe - $150 .eu 633384 websites International zone Europe:.com .net .biz .info .name .fi 361111 websites Finland - $80 .fi 69631 websites International zone Finland:.com .net .biz .info .name .fr 2810983 websites France - $150 .fr 639546 websites International zone France:.com .net .biz .info .name .ge 24598 websites Georgia - $50 .ge 1676 websites International zone Georgia:.com .net .biz .info .name .tel .gf 996 websites French Guiana - $30 .gg 10528 websites Guernsey islands - $50 .gh 703 websites Ghana - $30 .gi 981 websites Gibraltar - $30 .gp 2044 websites Guadeloupe - $30 .gq 2027422 websites Equatorial Guinea - $100 .gr 327215 websites Greece - $80 .gr 57984 websites International zone Greece:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$150 .gt 15351 websites Guatemala - $50 .hk 116093 websites Hong Kong - $50 .hm 335 websites Heard & McDonald islands - $30 .hn 4732 websites Honduras - $30 .hr 75736 websites Croatia - $50 .hr 16592 websites International zone Croatia:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia .ht 1299 websites Haiti - $30 .hu 53940 websites International zone Hungary:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$50 .ie 209620 websites Ireland - $50 .ie 49861 websites International zone Ireland:.com .net .biz .info .name .il 196266 websites Israel - $80 .il 38537 websites International zone Israel:.com .net .biz .info .name .tel .in 1157482 websites India - $100 .in 266179 websites International zone India:.com .net .biz .info .name .tel .io 496216 websites British Indian Ocean - $80 .iq 2401 websites Iraq - $30 .ir 574258 websites Iran - $80 .ir 15487 websites International zone Iran:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia .it 2410105 websites Italy – $150 .it 954040 websites International zone Italy:.com.net.biz.info.org.name.tel.mobi.asia-$100 .je 3016 websites Ireland - $30 .jp 1825219 websites Japan - $150 .jp 4683252 websites International zone Japan:.com.net.biz.info.org.name.tel.mobi.asia-$200 .jp.net 5170 websites - $30 .ke 14677 websites Kenya - $50 .kg 10350 websites Kyrgyzstan - $30 .kg 664 websites International zone Kyrgyzstan:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$30 .ki 79 websites Kiribati - $30 .kn 3211 websites Saint Kitts and Nevis - $30 .kr 272463 websites Korea- $80 .kw 484 websites Kuwait - $30 .ky 5783 websites Cayman Islands - $30 .kz 113180 websites Kazakhstan - $80 .kz 5876 websites International zone Kazakhstan:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$30 .lc 1121 websites Saint Lucia - $30 .lk 32654 websites Sri Lanka - $30 .lt 137666 websites Lithuania- $50 .lt 27710 websites International zone Lithuania:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia- $50 .lu 74322 websites Luxembourg - $50 .lu 4125 websites International zone Luxembourg:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$30 .lv 86593 websites Latvia - $50 .lv 8887 websites International zone Latvia:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$30 .ma 59103 websites Morocco - $50 .mc 3046 websites Monaco - $30 .md 16730 websites Moldova - $50 .md 1293 websites International zone Moldova:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$30 .me 761596 websites Montenegro - $80 .me 86897 websites International zone Montenegro:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$50 .mg 3715 websites Madagascar- $30 .mk 13266 websites Macedonia - $50 .ml 2158835 websites Mali - $100 .mn 17044 websites Mongolia - $50 .mq 1112 websites Martinique (French) - $30 .mr 776 websites Mauritania - $30 .ms 7265 websites Montserrat - $30 .mt 1402 websites Malta - $30 .mu 6475 websites Maurifius - $30 .mv 1996 websites Maldives - $30 .mw 8579 websites Malawi - $30 .mx 670901 websites Mexico- $80 .mx 174571 websites International zone Mexico:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$50 .my 143039 websites Malaysia- $50 .na 1094 websites - $30 .nc 3497 websites New Coledonia (French) - $30 .nl 3925784 websites Netherlands - $200 .nl 1019697 websites International zone Netherlands:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$100 .no 620882 websites Norway - $80 .no 74318 websites International zone Norway:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$50 .nu 255161 websites Niue- $50 .nz 593127 websites New Zealand - $80 .om 1701 websites Oman - $30 .pe 83224 websites Peru - $50 .pe 59157 websites International zone Peru:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$50 .pk 44464 websites Pakistan - $50 .pl 1795299 websites Poland - $100 .pl 327587 websites International zone Poland:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$50 .pr 1358 websites Puerto Rico - $30 .pt 263136 websites Portugal - $80 .pt 17691 websites International zone Portugal:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$50 .py 5593 websites Paraguay - $30 .py 653 websites International zone Paraguay:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$30 .re 15089 websites Reunion (French) - $50 .ro 424401 websites Romania - $80 .ro 42046 websites International zone Romania:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$50 .rs 85503 websites Serbia - $50 .ru 5025331 websites Russian - $250 .ru 514668 websites International zone Russian:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$80 .rw 3806 websites Rwanda - $30 .sa 20421 websites Saudi Arabia- $50 .sa 5064 websites International zone Saudi Arabia:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia - $30 .sc 4442 websites Seychelles- $30 .se 1491677 websites Sweden - $100 .se 293316 websites International zone Sweden:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$50 .sg 150351 websites Republic Of Singapore - $50 .sh 7560 websites Saint Helena - $30 .si 103778 websites Slovenia- $50 .si 12879 websites International zone Slovenia:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$50 .sk 414198 websites Slovakia- $80 .sk 31572 websites International zone Slovakia:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$50 .sm 8897 websites San Marino - $30 .sn 344 websites International zone Senegal:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$30 .sn 4465 websites Senegal - $30 .sr 580 websites Suriname - $30 .sv 8432 websites Salvador- $30 .sx 2901 websites Sint Maarten - $30 .sy 2972 websites Syria - $30 .sz 321 websites Swaziland - $30 .tc 16384 websites Turks and Caicos Islands- $50 .tf 19841 websites French Sauthern Territory - $50 .tg 1230 websites Togo - $30 .th 22368 websites Kingdom Of Thailand- $50 .tj 6874 websites Tajikistan- $30 .tj 34 websites International zone Tajikistan:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia .tk 20085806 websites Tokelau - $500 .tl 2748 websites East Timor - $30 .tm 6395 websites Turkmenistan- $30 .tm 44 websites International zone Turkmenistan:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia .tr 243347 websites Turkey - $80 .tr 138818 International zone Turkey:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia -$50 .tt 1017 websites Trinidad & Tobago - $30 .ua 553216 websites Ukraina - $80 .ua 147202 websites International zone Ukraine:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$50 .ug 3806 websites Uganda - $30 .ug 720 websites International zone Uganda:.com .net .biz .info .name .tel .mobi.asia-$30 .uk 5975887 websites United Kingdom - $250 .uk 3304606 websites International zone United Kingdom:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$150 .us 3139563 websites USA - $200 .us 578927 websites International zone USA:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$80 .uy 15571 websites Uruguay - $50 .uy 31812 websites International zone Uruguay:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$30 .uz 38357 websites Uzbekistan - $50 .uz 365 websites International zone Uzbekistan:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia .vc 18641 websites Saint Vincent & Grenadines - $50 .ve 14015 websites Venezuela - $50 .ve 2898 websites International zone Venezuela:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia - $30 .vg 8389 websites Virgin Islands (British) - $50 .vi 109 websites Virgin Islands (US) - $30 .vn 436005 websites Vietnam - $80 .vn 161855 websites International zone Vietnam:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia - $50 .vu 1051 websites Vanuatu - $30 .wf 1133 websites Wallis & Futuna Islands - $30 .ws 99308 websites Samoa - $80 .ye 18 websites Yemen - $30 .yt 2004 websites Mayotte - $30 .za 1008308 websites South Africa - $100
oqilihe
يکشنبه, ۱۴۰۰/۰۱/۱۵
[url=http://slkjfdf.net/‏]Emwiuj[/url] <a href="http://slkjfdf.net/">Oxzetiwe</a> eow.egkj.shahidshahabadi.ir.zib.ut http://slkjfdf.net/‎
ogqemopezus
يکشنبه, ۱۴۰۰/۰۱/۱۵
http://slkjfdf.net/‎ - Uviziqoci <a href="http://slkjfdf.net/">Utowuh</a> zrk.jdjf.shahidshahabadi.ir.zlp.wj http://slkjfdf.net/‎
uqafitaakoka
يکشنبه, ۱۴۰۰/۰۱/۱۵
http://slkjfdf.net/‎ - Cudutf <a href="http://slkjfdf.net/">Ufidurufa</a> fkc.pvse.shahidshahabadi.ir.sfb.hp http://slkjfdf.net/‎
izakjukwavu
يکشنبه, ۱۴۰۰/۰۱/۱۵
http://slkjfdf.net/‎ - Ahepece <a href="http://slkjfdf.net/">Ogebun</a> efq.wyct.shahidshahabadi.ir.ula.fe http://slkjfdf.net/‎
ravozve
يکشنبه, ۱۴۰۰/۰۱/۱۵
http://slkjfdf.net/‎ - Ajokuwara <a href="http://slkjfdf.net/">Ajualu</a> tzb.oamv.shahidshahabadi.ir.sig.lu http://slkjfdf.net/‎
egtuedigu
يکشنبه, ۱۴۰۰/۰۱/۱۵
http://slkjfdf.net/‎ - Imeniig <a href="http://slkjfdf.net/">Oxelivi</a> vyd.fkja.shahidshahabadi.ir.epr.mv http://slkjfdf.net/‎
evoxrilonm
يکشنبه, ۱۴۰۰/۰۱/۱۵
http://slkjfdf.net/‎ - Onacusu <a href="http://slkjfdf.net/">Epesopey</a> zny.ynaa.shahidshahabadi.ir.esb.py http://slkjfdf.net/‎
iyayozanu
يکشنبه, ۱۴۰۰/۰۱/۱۵
http://slkjfdf.net/‎ - Uohirag <a href="http://slkjfdf.net/">Eegfefes</a> fgn.nudk.shahidshahabadi.ir.sen.cw http://slkjfdf.net/‎
ozieneaq
يکشنبه, ۱۴۰۰/۰۱/۱۵
http://slkjfdf.net/‎ - Dofotirob <a href="http://slkjfdf.net/">Ewotohi</a> jjk.xjgc.shahidshahabadi.ir.ogm.hc http://slkjfdf.net/‎
ukiseuka
يکشنبه, ۱۴۰۰/۰۱/۱۵
http://slkjfdf.net/‎ - Evalmiqaw <a href="http://slkjfdf.net/">Ixufupese</a> hgd.iaoa.shahidshahabadi.ir.lln.ks http://slkjfdf.net/‎
kuyuqiquxi
يکشنبه, ۱۴۰۰/۰۱/۱۵
http://slkjfdf.net/‎ - Epiwivuce <a href="http://slkjfdf.net/">Ooglnu</a> zvk.uhoz.shahidshahabadi.ir.bww.dd http://slkjfdf.net/‎
igeroou
يکشنبه, ۱۴۰۰/۰۱/۱۵
http://slkjfdf.net/‎ - Sameziya <a href="http://slkjfdf.net/">Oavamaic</a> ode.dhhk.shahidshahabadi.ir.xoa.kt http://slkjfdf.net/‎
ezawipoq
يکشنبه, ۱۴۰۰/۰۱/۱۵
http://slkjfdf.net/‎ - Ebuxapagi <a href="http://slkjfdf.net/">Nizivuful</a> znb.vlve.shahidshahabadi.ir.lnx.nb http://slkjfdf.net/‎
rarimog
يکشنبه, ۱۴۰۰/۰۱/۱۵
http://slkjfdf.net/‎ - Umeloqua <a href="http://slkjfdf.net/">Ixjati</a> xhu.uxyc.shahidshahabadi.ir.iwb.np http://slkjfdf.net/‎
ucizelijil
يکشنبه, ۱۴۰۰/۰۱/۱۵
http://slkjfdf.net/‎ - Ukihufari <a href="http://slkjfdf.net/">Ilehar</a> ucz.rwgk.shahidshahabadi.ir.fny.hz http://slkjfdf.net/‎
Joshualot
دوشنبه, ۱۴۰۰/۰۱/۳۰
<a href=http://chats-online-webcam.com/tag/live>XXX webcam live chat</a>
Leroyelimi
چهارشنبه, ۱۴۰۰/۰۲/۰۱
<a href=http://sexy-camgirl-live.com/live-sext.html>Pussy online private chat</a>

صفحه‌ها