درگذشت آیت‌الله روح‌الله شاه‌آبادی

درگذشت آیت‌الله روح‌الله شاه‌آبادی

بسم الله الرحمن الرحیم

انا لله و انا الیه راجعون

عبد صالح، عالم زاهد و استاد اخلاق، آیت‌الله روح‌الله شاه‌آبادی، که به علت بیماری حاد کلیوی در بیمارستان بستری بود، صبح دوشنبه ششم شهریور ماه ۱۳۹۶ به لقاءالله پیوست. ایشان فرزند آیت‌الله‌العظمی میرزا محمدعلی شاه‌آبادی و برادر شهید بزرگوار آیت‌الله مهدی شاه‌آبادی بود. ایشان که در بیت فقاهت و مبارزه متولد شد و بالید، در سلوک الی الله از نوادر روزگار بود. پدر بزرگوار ایشان استاد اخلاق و عرفان امام خمینی بود که امام نام آن استاد را بدون ذکر «روحی فداه» بر زبان نمی‌آورد. آیت‌الله‌العظمی شاه‌آبادی نیز علاقه و ارادت قلبی خاصی به شاگرد خاص خود داشت. امام را با اسم کوچک صدا می‌زد و همین محبت و توجه بود که نام یکی از فرزندان خود را «روح‌الله» نهاد.

آیت‌الله روح‌الله شاه‌آبادی به سنت خانوادۀ دیندار و حق‌طلب خود سال‌های بسیاری در حوزه‌های علمیۀ تهران، قم و نجف اشرف به درس‌آموزی پرداخت و در محضر بزرگانی چون آیت‌الله‌العظمی بروجردی، آیت‌الله‌العظمی سید احمد خوانساری، آیت‌الله‌العظمی سید محمدتقی خوانساری، علامه طباطبایی، آیت‌الله‌العظمی سید ابوالقاسم خویی، آیت‌الله‌العظمی سید محمد حجت کوه‌کمری و آیت‌الله‌العظمی محمدعلی اراکی (رحمت الله علیهم) زانوی شاگردی بر زمین زد.

ارتباط استواری که میان خانوادۀ شاه‌آبادی و امام خمینی وجود داشت باعث شد سابقۀ شاگردی ایشان در محضر امام خمینی (ره) به ۲۰ سال برسد و از شاگردان مخصوص امام شود. علاوه بر این، آیت‌الله روح‌الله شاه‌آبادی مانند باقی برادران خود در جریان نهضت اسلامی همواره همراه امام خمینی (ره) بود. پیشینۀ مبارزات ایشان به قبل از سال ۱۳۴۲ و سعی بلیغ در زمینه‌سازی حضور حضرت امام در عراق می‌رسد.

پس از اخراج از عراق توسط رژیم بعث و بازگشت به ایران در قم مستقر شد و به تربیت طلاب در حوزۀ علمیۀ قم همت گمارد و تا کنون نیز برکت دعاهایش بسیاری از مؤمنان متنعم کرده است. ایشان علاوه بر تدریس فقه و تفسیر، شاگردان را به سیر الی‌الله و بهره‌مندی از مقام ولایت کبری رهنمون می‌کرد. انفاس والایش بسیاری از مؤمنان را بهره‌مند می‌کرد، به گونه‌ای که قریب به چهار دهه قائم الیل و صائم النهار بود.

دسته : 

نظر خودتان را ارسال کنید